Genel

Antalya Belediyesi Sesli Adımlar Projesi’ni uygulamaya geçirdi

By 17 May 2018 No Comments

Türk Telekom ve Boni işbirliğinde gerçekleştirilen görme ve işitme engelli bireyler için iç mekan navigasyon uygulaması Sesli Adımlar, Antalya akıllı şehir projesi kapsamında belediye binasında uygulamaya geçirildi.

Detaylı Link: https://www.antalya.bel.tr/haberler/sesli-adimlar-projesi-uygulamaya-gecti

Video Link: https://www.youtube.com/watch?v=ZHgWn35F-QI&t=15s

 

Belediye hizmet binası engelsiz hale geldi

Türel, ‘Proje Türkiye’ye rol model olacak’

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi “Engelsiz kent Antalya” sloganı doğrultusunda engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracak adımlar atmaya devam ediyor. Türk Telekom ile ortak yürütülen “Sesli Adımlar Projesi” işitme ve görme engelli vatandaşların belediye hizmet binasına geldiklerinde yardıma ihtiyaç duymadan kendi işlemlerini rahatlıkla yapmalarına olanak tanıyacak. Başkan Menderes Türel, projenin Türkiye’ye rol model olacağını söyledi.

 

 

Türkiye’de ilk kez Akıllı Kent Projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, projenin Akıllı Sağlık başlığı altında İşitme ve Görme Engelli vatandaşlar için hayata geçirilen “Sesli Adımlar Projesi”ni uygulamaya başladı. İşitme ve görme engelli vatandaşların belediye hizmet binasında yardıma ihtiyaç duymadan rahatça hareket ederek gitmek istedikleri birimlere ulaşabilmesine imkan sağlayacak olan “Sesli Adımlar Projesi”nin tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, Türksat yöneticileri, Genel Sekreter Birol Ekici ve STK temsilcileri katıldı.

Türkiye’ye rol model bir proje

İlklerin belediyesi olmanın şerefini her vesile ile yaşadıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şöyle konuştu, “2015 yılından bu yana Akıllı Şehir konsepti üzerindeki çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’ye örnek bir model. Ankara’da birçok değerli bakanımız Antalya’daki bu projeyi bir rol model olarak diğer belediyelere de ifade ediyor. TÜRKSAT, Türk Telekom ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ortak bir işbirliği ile Antalya’yı Akıllı Şehirler noktasında öncü şehirlerden bir tanesi haline getiriyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Türkiye’de ilk kez Akıllı Kent Projesi ile ilgili önemli bir adım attık. İlk kez diyorum çünkü bu konseptte bir akıllı şehir projesi Türkiye’de yok. Örneğin evdeki bakıma muhtaç hastanın evinde tansiyonunu, şekerini ölçüp değerlerinin merkezde ne düzeyde olduğunu tespit edebilecek bir sistem”

Önemli adımlar atıldı

Bu kadar geniş bir konseptte Akıllı Şehir uygulaması örneğinin olmadığının altını çizen Türel, “Akıllı Şehirlerimizin sulama sistemleri saat ayarlıdır. Bazen ben de gülümsüyorum. Bir bakıyorsunuz, otomatik sistem saati gelmiş, sulama açılmış ama diğer taraftan yağmur da yağıyor. Şimdi toprağın nem durumuna göre sulama yapılacak. Tasarrufa dayalı akıllı sulama sistemleri olacak. Tabi ki bu Antalya’nın bütününe yönelik Akıllı Şehir Projesi kapsamında birçok alt başlıklarla önemli adımlar attık. Akıllı Yönetim kapsamında MUBİM’i kurduk. Birçok noktada ücretsiz Wi-Fi hizmeti veriyoruz, ilçelerimize de yaygınlaştırıyoruz. Bugün de Akıllı Sağlık başlığı altındaki işitme ve görme engelli vatandaşlarımız için hayata geçirdiğimiz Sesli Adımlar projesini başlatıyoruz. Proje başlangıcımızın engelliler haftasına denk gelmesi ayrıca güzel bir planlama oldu” diye konuştu.

Bir ilk daha: Engelli Mola Evleri

“Büyükşehir Belediyesi olarak engelli kardeşlerimizin maddi manevi her türlü ihtiyacına cevap vermeye çalışıyoruz” diyen Başkan Türel, şöyle devam etti; “Antalya’da yeni bir uygulamamız Engelli Mola Evleri olacak. Engelli ailelerin en önemli sıkıntısı engelli bireylerine bakmak durumunda olmaları nedeniyle günlük yaşam ihtiyaçlarını gidermekte zorlanmaları. Bir bankaya gidip varsa taksitini ödemesi ve ya su faturasını, elektrik faturasını ödemesi veya çarşı pazara çıkıp günlük ihtiyaçlarını alabilmesi, engelli bireye sahip ailelerde mümkün olamıyor. Şimdi onlar için de Antalya’da 3 tane Engelli Mola Evi açıyoruz. Evde engelli bireyi olan aile, bizim Engelli Mola Evimize götürecek, biz hem orada engelli kardeşimize rehabilitasyon hizmeti vereceğiz hem de aile kendi günlük ihtiyaçlarını görecek. Elektrik su faturasını ödeyecek, gün sonunda da gelip yeniden bize emanet ettiği engelli bireyi alarak evine dönebilecek. Böylelikle günlük yaşamını planlayabilecek. Bunu da Türkiye’de ilk olarak gerçekleştiriyoruz”

Herkes istifade edebilir

Sesli Adımlar Uygulamasının işitme ve görme engelli vatandaşların belediye hizmet binasında yardıma ihtiyaç duymadan hem yönlerini bulabilecekler hem de işlerini halledebileceklerini söyleyen Türel, “Bugün herkesin bir cep telefonu sahibi olması sebebiyle de projenin uygulanabilmesi konusunda bir zorluk yaşanmayacağını düşünüyorum. 200 bin vatandaşımız kullanmış. 30 bin kişi zannediyorum bu akıllı uygulamayı telefonuna indirmiş. Vatandaşlarımızın ücretsiz olarak yararlanabileceği uygulamayı hayata geçirmeden önce engelli derneklerimiz başta olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile de fikir alışverişi yaptık. İşin ilginç yönü bu uygulamadan engelli olmayan vatandaşlar da rahatlıkla istifade edebilir. Belediye içerisinde gitmek istedikleri yere ulaşmak isteyen her vatandaş bu hizmetten faydalanabilecek” diye konuştu.

Engelli vatandaşlar için ne yapsak az

Engelli temsilcisi Sivil Toplum Kuruluşlarının talepleri doğrultusunda uygulamaya son halinin verildiğini anlatan Türel, şu ifadeleri kullandı; “Antalya için hedeflerimizi açıklarken söylemiştik. Antalya’yı çağa ayak uyduran, akıllı bir kent yaparken en büyük önceliğimiz de engelsiz bir Antalya ortaya çıkarmak. Engelli kardeşlerim benim için çok özel. Bu salonda bulunan pek çok kişi bunu yakından biliyor. Bir sorun olduğunda benim hayatımın her noktasında akan sular durur. Önce o konuya eğilirim. Bu konuda yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır ve ne yapsak da azdır. Sesli adımlar projesi ile görme ve işitme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarına bir kolaylık sağlayabilirsek ne mutlu bize. Zaten az sonra da uygulamaya geçeceğiz. Hep birlikte bu uygulamanın faydalarını siz de göreceksiniz. Umuyorum engelli kardeşlerimiz memnun kalırlar”

Engelli yaşamını kolaylaştırıyoruz

Engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak en önemli önceliğimizdir diyen Türel, sözlerini şöyle noktaladı; “Görme yürüme duyma ve konuşma engelli kardeşlerimiz için ne yaparsak az. Onları yaşamını kolaylaştırmak için, mutlu olabilmeleri için projeler üretip inşallah hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çünkü benim her zaman kullandığım belediyecilik tanımı, belediyecilik insan yaşamını kolaylaştıran beceri sanatıdır. İşte insan yaşamını kolaylaştırıyorken engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak bizim en büyük önceliğimizdir. Engelsiz bir Antalya yolunda adım adım ilerleyen ve bu konuda bütün dostlarımıza, başta TÜRKSAT ve Türk Telekom olmak üzere, belediyedeki tüm mesai arkadaşlarıma ve değerli Antalyalılara teşekkür ediyorum” dedi

2018 sonunda Akıllı Şehirler Projesi tamamlanacak

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal ise; “Uygulamamızın Antalya’da kullanıma sunulmasıyla beraber aktif olarak kullanıcı sayımız 50 bin rakamına ulaştı. Antalya Büyükşehir Belediyesiyle İşbirliğimiz sadece Sesli Adımlar Projesiyle sınırlı değil, Büyükşehir Belediyesiyle ilk fazını 2015 yılında imzaladığımız akıllı şehirler Projesinin ikinci fazında artık saha çalışmalarının sonuna doğru yaklaştığımız inşallah 2018 yılı sonuna kadar bu projeyi bütün unsurlarıyla yerine getirmeye inşallah başlayacağız” diye konuştu.

Doğuştan görme engelli ressamdan Başkan Türel’e tablo

Konuşmaların ardından Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, doğuştan görme engelli ressam Eşref Armağan’ın “Karanlıktan Aydınlığa” isimli tablosunu Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e hediye etti. Daha sonra, demo alanına geçilerek uygulamanın işleyişi basın mensuplarıyla paylaşıldı.”

Leave a Reply

*